نسخه چاپي
1397/07/18 :: ١٥:٢٨ 

مشکلات جهاني نتيجه يکجانبه گرايي آمريکاست

رئيس مجلس شوراي اسلامي کشورمان مشکلات جهاني را نتيجه يکجانبه گرايي آمريکا بيان کرد و اتحاد کشورها را در برابر اقدامات فراقانوني و يکجانبه گرايانه خواستار شد.

مشکلات جهاني نتيجه يکجانبه گرايي آمريکاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به نقل از خانه ملت، علی لاريجاني طي سخنراني در سومين اجلاس بين المجالس اوراسيا در شهر آنتالياي ترکيه گفت: آمريکا و رژيم اسرائيل عامل به هم ريختگي امنيت جهاني هستند و اقدامات يکجانبه قدرت هايي مانند آمريکا در برخورد با مسائل بين المللي، مشکلات و چالشهاي گسترده اي را براي جامعه بين المللي ايجاد کرده است.
لاريجاني خروج غيرقانوني از برجام، تصميم غيرقانوني دولت آمريکا در مورد مساله فلسطين مبني بر اعلام قدس شريف به عنوان پايتخت يک رژيم نامشروع، اشغالگر و متجاوز، خروج از پيمان آب و هوايي پاريس و به هم زدن نظام تعرفه اي تجارت جهاني را نمونه هايي روشن از اين گونه اقدامات ذکر کرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي مبارزه منفي آمريکا با پيمان آب و هوايي پاريس، زير پا گذاشتن يکي از موضوعات حساس محيط زيستي و جهاني دانست و گفت: اين امر بي اعتنايي به حقوق همه ملتها خواهد بود.
رييس مجلس شوراي اسلامي اقدام خودخواهانه، يکجانبه و غير قانوني دولت آمريکا در خروج از برجام و برقراري مجدد تحريم هاي ظالمانه عليه ملت بزرگ ايران را از جمله علايم هشدار دهنده ظهور مجدد گفتمان پوسيده و مندرس يکجانبه گرايي در روابط بين الملل ذکر کرد.
رييس مجلس شوراي اسلامي کشورمان مشکلات جهاني را نتيجه يکجانبه گرايي آمريکا بيان کرد و اتحاد کشورها را در برابر اقدامات فراقانوني و يکجانبه گرايانه خواستار شد.

لاريجاني تاکيد کرد: بدون ترديد اين گونه نگرشها و برخي سياستهاي چالش برانگيز و تنش زا در حوزه هاي مختلف از سوي برخي کشورها، فرآيند رشد و توسعه همه جانبه را تحت تأثير قرارداده و اصل حاکميت جهاني، چندجانبه گرايي و تجارت آزاد را با چالش رو به رو ساخته است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: متأسفانه اين نگرش هاي به شدت خودپرستانه و استکباري، با ادبيات نازي همراه شده و برگرفته از توهم استراتژيک است که به گواه تاريخ، نتيجه آن، بي ثباتي و ناامني جهاني، گسترش هرج و مرج گرايي و تهديد صلح و امنيت بين المللي است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران افزود: محيط و فضاي جهاني همکاريهاي اقتصادي و توسعه اي، در حال تغيير است و رشد و توسعه همه جانبه، مبنايي براي همکاري در زمينه توسعه منطقه اي و بين المللي شده که بيانگر يک تغيير پارادايمي در حوزه روابط اقتصادي منطقه اي و بين المللي است.
لاريجاني گفت: جمهوري اسلامي ايران تاکيد مي کند که به دليل اين چالش، ايستادگي در برابر يکجانبه گرايي، همکاري بين اعضاي مجالس اورآسيا را بيش از هر زماني ضروري کرده است.
لاريجاني خواستار امضاي توافقات تجاري ميان اعضاء براي از ميان برداشتن تعرفه ها و تجارت آزاد توسط کشورهاي عضو مجالس اوراسيا شد و گفت: اين اقدام عملياتي مؤثر براي ايستادگي در برابر يکجانبه گرايي تجاري آمريکا به شمار مي رود.
رييس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: بر اين اساس، جمهوري اسلامي ايران معتقد است که اعضاي اين نشست بايد با اتخاذ سياستهاي هوشمندانه، متوازن و فعال، روند چندجانبه گرايي را بيش از گذشته تقويت کنند و حوزه همکاريهاي سياسي، امنيتي، اقتصادي و تجاري خود را بازتعريف کرده و توسعه دهند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي، مجالس اوراسيا را نهادي براي تعامل و تبادل نظر دانست و گفت: بدون شک اين نشست با شعار "همکاري اقتصادي، محيط زيست و توسعه پايدار" فرصت مناسبي است تا گفت و گوهاي سازنده اي درباره تغييرات ايجاد شده در همکاريهاي اقتصادي منطقه اي و بين المللي و توسعه همه جانبه داشته باشيم و اقدامات جدي تري را براي از ميان بردن چالشهاي پيش رو انجام دهيم.
لاريجاني: اقدام خودخواهانه، يکجانبه و غيرقانوني آمريکا در خروج از برجام و برقراري مجدد تحريمهاي ظالمانه عليه ملت بزرگ ايران را ازجمله علايم هشدار دهنده ظهور مجدد گفتمان پوسيده و مندرس يکجانبه گرايي در روابط بين الملل ذکر کرد.

لاريجاني گفتگوهاي اعضا در دو نشست قبلي در مسکو و سئول را علاوه بر عميق تر کردن فهم و برداشت مشترک اعضاء از همکاري و مشارکت، مسير جديدي براي شکل گيري منطقه اوراسيا به عنوان يک قطب مؤثر براي توسعه پايدار اجتماعي و فرهنگي باز بيان کرد.
رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: فکر مي کنم مسير جديد، با حضور چشمگير رؤساي محترم مجالس و هياتهاي پارلماني هموارتر شده و بيانگر يک عزم و اراده سياسي و اقتصادي قوي تر براي ورود به مرحله عملياتي و اجرايي است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: امروز مقابله با بحران هاي زيست محيطي نيازمند توجه ويژه و همکاري جمعي است و جمهوري اسلامي ايران نيز همانند ساير کشورهاي منطقه از پيامدهاي سوء زيست محيطي در جهان معاصر رنج مي برد که از جمله اين پيامدها مي توان به وضعيت درياچه تاريخي و زيباي اروميه اشاره کرد و علاوه بر اين عدم توجه به مسائل محيط زيست منطقه، بخش هاي وسيعي از استان هاي غربي جمهوري اسلامي ايران را با پديده ريزگردها، غبار و آلودگي هوا مواجه ساخته است.
وي خطاب به رئيس مجلس ترکيه ادامه داد: بحران سوريه، در حال تبديل شدن به زخمي کهنه و بسيار پيچيده است و سال هاست که مردم اين کشور از بي ثباتي و فقدان امنيت رنج مي برند و همين قدرت هاي مزاحم و ماجراجو باعث طولاني شدن بحران سوريه شده و مانع اعمال حق تعيين سرنوشت مردم اين کشور هستند.
آقاي لاريجاني گفت: جمهوري اسلامي ايران از آغاز بحران سوريه تاکنون با درخواست دولت سوريه، به ياري مردم سوريه در مقابله با تروريسم شتافت و همواره بر نقش حق مردم سوريه براي تصميم گيري در خصوص آينده کشور خود و ضرورت دستيابي به يک راه حل سياسي درون زا و سوريه محور، تاکيد کرده است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: همکاري هاي ايران، ترکيه و روسيه براي سامان بخشي شرايط سوريه، تلاشي منطقه اي در راستاي مبارزه با تروريسم و افراط گرايي و کمک به مردم و دولت سوريه است و ما از همکاري ساير کشورها در اين مسير استقبال مي کنيم.
لاريجاني گفت: بايد همه همکاران بدانند مساله تروريسم خاتمه نيافته است کما اين که در اهواز اتفاق افتاد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: از نظر جمهوري اسلامي ايران تنها مردم يمن حق تصميم گيري در مورد آينده کشور خود را دارند و ما از يمن مستقل، متحد، با ثبات، امن و يکپارچه در مسير توسعه حمايت مي کنيم و توقف تداوم تجاوز خارجي، محاصره غيرقانوني و کشتار بي رحمانه مردم يمن و بازگشت به مسير گفت وگوهاي يمني- يمني را راه حل بحران مي دانيم.
لاريجاني گفت: جمهوري اسلامي ايران از سازمان ملل متحد و کشورهاي موثر در بحران يمن مي‌خواهد به جاي صدور قطعنامه‌هاي کم اثر يا طرح‌هاي غيرعملي که بيشتر متجاوزان را براي ادامه حملات غيرقانوني خود تشجيع مي‌کند، تلاش‌هاي خود را در جهت توقف فوري حملات، اتخاذ تدابير لازم براي انجام اقدامات فوري و موثر در حفاظت از جان و مال و امنيت غيرنظاميان به ويژه زنان و کودکان افزايش دهند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران تاکيد کرد: امروز به دليل رفتار غيرمسئولانه آمريکا و اقدامات جنايتکارانه رژيم صهيونيستي، مردم فلسطين از نظر شرايط زيستي در وضعيت دشواري قرار گرفته‌اند و آمريکا تحت عنوان مبهم و مجعول "معامله بزرگ قرن" به شيوه‌هاي غيرانساني قصد دارد مردم مظلوم فلسطين را از زندگي در سرزمين خويش محروم کند و اين رفتار ستمکارانه به نتيجه نخواهد رسيد و باعث افزايش درگيري‌ها در منطقه خواهد شد.
لاريجاني: ايران از آغاز بحران سوريه تاکنون با درخواست دولت سوريه به ياري مردم در مقابله با تروريسم شتافت و همواره بر نقش حق مردم سوريه براي تصميم گيري در خصوص آينده کشور خود تاکيد کرده است.

وي افزود: اگر آمريکا به دنبال معامله بزرگ قرن است، بايد گام در راه توافق بزرگ قرن بر سر حکومت مردم فلسطين براي انتخاب سرنوشت خود به صورت دمکراتيک بگذارد ولي ظاهراً عقل سياسي آنها با هرگونه توافق، ستيز دارد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: آمريکا اقدام مخرب ديگري را در منطقه دنبال کرده و با ايجاد هراس‌هاي تصنعي منطقه‌اي، از کشورهاي منطقه اخاذي مي کند و با کمال تأسف اين اقدام همراه با ادبيات سخيف و تحقيرآميزي نسبت به برخي کشورهاي منطقه است و گاه سخن از استراتژي جديد امنيتي منطقه بيان مي شود که هدفي جز اخاذي در آن نهفته نيست البته اين سياست‌ رسوايي است و بيداري در منطقه عميق‌تر از آن است که با اين لفاظي‌ها دچار اشتباه محاسباتي شود اما براي طراحان توطئه، پرهزينه خواهد بود.
لاريجاني تصريح کرد: امروز روشن شده است که با نوع رفتار غيرمتعهدانه آمريکا بيان ايجاد هرگونه انضباط، چه اقتصادي و چه امنيتي از زبان سياستمداران آمريکا به طنز بيشتر شباهت دارد تا واقعيت و معمولاً هم به بد سرانجامي منجر مي شود و اين اقدامات سخن مارکس را به ذهن متبادر مي‌کند که تکرار وقايع تاريخ با کمدي آغاز و به تراژدي ختم مي‌شود.
وي در ادامه آمادگي کامل مجلس شوراي اسلامي ايران را براي همکاري در جهت تحقق اهداف و راهکارهاي تعيين شده همکاري‌هاي چند جانبه و کمک به ايجاد يک نظم امنيتي پايدار در منطقه اوراسيا اعلام کرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي از پيشنهاد رئيس مجلس ترکيه مبني بر ايجاد کميته‌هاي تخصصي براي برگزاري اجلاس حمايت کرد و همچنين به ملت عراق و رئيس پارلمان اين کشور براي برگزاري انتخابات دموکراتيک و شکل‌گيري مجلس اين کشور تبريک گفت.

خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 16

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 9828

  • بازديدکنندگان امروز : 1981

  • کل بازديدکنندگان : 949546

پیوندها