نسخه چاپي
1397/05/15 :: ١٠:٢٣ 

20 مرداد 1359 انتخاب شهيد رجايي به عنوان نخست‏وزير جمهوري اسلامي ايران

پس از انتخاب ابوالحسن بني‏صدر به رياست جمهوري، به دليل آن که مجلس شوراي اسلامي، نامزدهاي معرفي شده از طرف او براي احراز پست نخست‏وزيري را واجد صلاحيت‏هاي اسلامي و انقلابي نمي‏دانست کار اختلاف مجلس با بني‏صدر بالا گرفت.

20 مرداد 1359 انتخاب شهيد رجايي به عنوان نخست‏وزير جمهوري اسلامي ايران

پس از انتخاب ابوالحسن بني‏صدر به رياست جمهوري، به دليل آن که مجلس شوراي اسلامي، نامزدهاي معرفي شده از طرف او براي احراز پست نخست‏وزيري را واجد صلاحيت‏هاي اسلامي و انقلابي نمي‏دانست کار اختلاف مجلس با بني‏صدر بالا گرفت. در نهايت قرار براين شد که از ميان هيئت پنج نفره‏اي از نمايندگان مجلس، فردي به عنوان نخست وزير معرفي گردد. از اين رو پس از بررسي‏هاي طولاني و پس از حذف دو نفر از آنان به دليل حزبي بودن،نظر هيئت سه نفره به اتفاق آرا بر اين قرار گرفت که شهيد رجايي شايستگي تصدي مسؤوليت خطير نخست وزيري را دارد. در جريان راي اعتماد مجلس که 153 راي موافق اخذ شد، شهيد رجايي با سه جمله خود را اينگونه معرفي کرد: من مقلد امام، فرزند مجلس و برادر رييس جمهورم. بني‏صدر ابتدا در برابر اين انتخاب بناي مخالفت گذاشت ولي وقتي احساس کرد در مقابل مجلس کاري از پيش نخواهد بُرد به ناچار با اين پيشنهاد موافقت نمود. اما در هر فرصت ممکن از تضعيف شخصيت شهيد رجايي در افکار عمومي با به کارگيري تعابير و القاب زشت و ناپسند خودداري نمي‏کرد. در برابر اين جسارت‏ها و توهين‏هاي بني‏صدر به عنوان رييس جمهور، شهيد رجايي با توجه به حساسيت جو موجود، تمامي اين تلخي‏ها و اهانت‏ها را در کمال صبر و بردباري و متانت تحمل و در مواقع لزوم با ارايه استدلال‏هاي محکم و منطقي به ايرادات مکرر بني صدر پاسخ مي‏داد. سرانجام کارشکني‏هاي بني‏صدر و اختلاف‏آفريني او کار را به جايي رسانيد که بنا به توصيه حضرت امام، مجلس شوراي اسلامي مسأله عدم کفايت سياسي او را با توجه به اخباري که دالّ بر مسلّح کردن منافقين توسط او بود به بحث گذاشت و با راي مثبت به آن، بني صدر از رياست جمهوري عزل گرديد.

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 37233

  • بازديدکنندگان امروز : 357

  • کل بازديدکنندگان : 1860220

پیوندها