نسخه چاپي

1399/05/21 :: ١٢:٠٠ 

تهاجم فرهنگي غرب، نسل جوان جامعه را با انواع ابزارهاي نوين ارتباطي هدف داده است

محسن صباغ با بیان این که انقلاب اسلامي ايران بزرگترين تحوّل در قرن اخير است گفت: این انقلاب که با ارزش‌هاي اصيل و ناب اسلامي همراه است، امروزه با تهاجم فرهنگي غرب، هدف قرار گرفته و به ویژه نسل جوان جامعه با انواع ابزارهاي نوين ارتباطي مورد تهدید قرار گرفته است.

تهاجم فرهنگي غرب، نسل جوان جامعه را با انواع ابزارهاي نوين ارتباطي هدف داده است

 پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به مناسبت 12 مرداد و چهلمین سالروز تاسیس این نهاد گفتگویی را با جناب آقای محسن صباغ مشاور عالی مراسم و ستادهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران انجام داده است. ایشان سال ها در عرصه برگزاری مراسم و مناسبت های ملی، انقلابی و مذهبی در سمت های معاون اجرایی و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران تلاش وافر داشته اند.

مُهرتأیید رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی بر عملکرد شورا بزرگترین مدال افتخار برای این نهاد مقدس است

محسن صباغ در خصوص تأثیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در طول چهل سال گذشته در پاسداشت ارزشها و آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی و نقش آن در بازخوانی و زنده نگه داشتن این ارزشها و انتقال آنها به نسل های آینده گفت: انقلاب اسلامي ايران، كه بزرگترين تحوّل در قرن اخير است، با ارزش‌هاي اصيل و ناب اسلامي همراه است. امروزه تهاجم فرهنگي غرب، نسل جوان جامعه را با انواع ابزارهاي نوين ارتباطي هدف گرفته است. ازاين‌رو، وظيفه آگاهي‌بخشي و هدايتگري دستگاه‌هاي ارتباطي از جمله رسانه‌ها و بويژه رسانه ملي بسيار حساس‌ و حياتي‌ است. آشنا‌سازي نسل جوان با ارزش‌هاي انقلابي كه برخاسته از ارزش‌هاي ديني و فطري است مي‌تواند آنها را در برابر تهاجم فرهنگي  رسانه‌هاي بيگانه، بيمه كند. شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به  دور از هرگونه سیاسی کاری وظیفه خود را به طور مشخّص و کاملاً فراجناحی انجام داده  ودر انجام وظیفه نگه داشتن مردم شریف در صحنه ،آگاهی دادن به مردم و تبیین مسائل مربوط به انقلاب اسلامی با صلابت ظاهر شده است. این شورا درطول عمرچهل ساله ی عمر خود توانسته است همراهی و هماهنگی تمام سازمانها،نهادها و دستگاههای دولتی را در عرصه هرچه باشکوه تر برگزارشدن مراسم و مناسبت های انقلاب اسلامی داشته باشد تا آنجا که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی): «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از کهن ترین و پرسابقه ترین نهادهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است  و تا امروز این مجموعه در طول این سالها همچنان در خط درست و صراط مستقیم حرکت کرده، لحظه ها را شناخته و کار مناسب آن لحظه را انجام داده است». مُهرتأیید رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی بر عملکرد شورا بزرگترین مدال افتخار برای این نهاد مقدس است.

صباغ در ادامه پیرامون اصلی ترین و مهمترین وظیفه نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مقطع حساس کنونی اظهار داشت: یکی از وظايف مهم شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، تقويت گفتمان ارزش‌هاي انقلاب و برای برگزاری مراسم، مناسبت ها و حفظ ایام الله است. بايد تلاش نمود با استفاده ازتبلیغات صحیح، راهکارها و گفتمان مدرن غربي به كنار رود و غلبه با گفتمان ارزشي انقلاب باشد. با تحقّق اين آرمان، شاهد تغيير برآيند رفتارها خواهيم بود و اهمیت گفتمان سازی دراین باره ضرورت پیدا می کند و اصل مهم در این باره مردمی کردن مراسم است که تاکنون شورا به این مهم اهتمام ویزه داشته است و اصولا تمامی برنامه های شورا با مشارکت همه جانبه مردم همراه بوده است.

مشاور عالی مراسم و ستادهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی افزود: سياست‌گذاري مناسب در زمينه معرفي و نهادينه‌سازي ارزش‌هاي انقلاب اسلامي در قبل،حین و بعد از برگزاری مراسم توّسط شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی  تأثير بسياري بر فرهنگ حاکم در جامعه دارد. بسياري از نوجوانان و جوانان، الگوهاي  فرهنگی –تبلیغی خود را می توانند ازشکل و شیوه  برگزاری مراسم انتخاب کنند‌.

وی تصریح کرد: دراین برهه از زمان بایستی به طور واقعی در تمامی امور فراجناحی عمل کنیم که از ابتدا این مهم مورد عنایت و نظر خاص حضرت آیت اله جنتی(دامت برکاته) بوده است.

صباغ افزود: مشارکت همه ی نهادهای فرهنگی و سازمانهای اجرائی، عملیاتی، پشتیبانی و همراهی همه مسئولان و سازمان ها  در پیشبرد اهداف شورا می تواند بسیار مؤثر باشد. 

محسن صباغ در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حضورمردمی در حماسه هایی  چون نهم دی ماه 1388 و 23تیرماه 1378 که همواره پرشور و دشمن شکن بوده است گفت: حماسه نهم دی ماه وحضور عاشورایی مردم حماسه سازو ولایتمدار ایران اسلامی در راهپیمایی نهم دی ماه 1388 نقطه عطفی در تاریخ انقلاب و برگ زریّن دیگری درافتخارات مرد و زن ایرانی به حساب می آید.انجام به موقع امور و لحظه شناسی که رهبری معظّم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای این شورا با معظّم له در سال 1388  اشاره فرمودند از افتخارات این نهاد مقدس به شمار می آید.خنثی شدن آن فتنه بزرگ  که دشمنان داخلی و خارجی چندین سال قبل ازآن برای براندازی نظام جمهوری اسلامی برنامه ریزی کرده وجنگ نرم را برای شکست انقلاب و از جمله  توهین به مقدسّات ملت ولایی و عاشورایی  مهمترین راهبرد دشمنان در آن زمان بود که با حضور و حماسه  به موقع مردم ولایتمدار و بصیر، نقشه شوم آنان با شکست مواجه شد و بار دیگر آیه شریفه قرآن کریم :« وَمَكَروا وَمَكَرَ اللَّهُ  وَاللَّهُ خَيرُ الماكِرينَ» مصداق پیدا کرد. این حماسه که  نماد عزّت، استقلال و بصیرت  مردم ایران اسلامی بود وبرای دفاع ازآن  وحفظ اصول اسلام و آرمان‌های انقلاب تا پای جان  ایستادندکه با خلاقیّت و ابتکار این شورا در تمامی  نقاط میهن اسلامی مراسم برگزار و با بانگ رسا در آن روز به یاد ماندنی و به تعبیری یوم الله اعلام کردند که اگر دشمن در برابر دین آنها بایستد ملّت در برابرتمام دنیای آنها خواهد ایستاد. یکی از دستاوردهای بسیار مهم این حماسه این بود که ثابت نمود مردم انقلابی، خط خود را از دشمنان نظام جدا کرده و همواره پشتیبان ولایت فقیه و مدافع آرمان های نظام و انقلاب خواهند بود. تظاهرات مردمی نهم دی ماه  پیام مهمی برای دشمنان نظام و انقلاب داشت و ثابت نمود که عزت وپایداری درسایه اطاعت از ولایت و رهبری است وحضور همیشگی آنان وخشم و انزجار مردم نسبت به دشمنان نظام و انقلاب نشان داد. هیچگاه مردم از عهد وپیمان خود با حضرت امام خمینی(رحمه الله علیه) وتبعّیت ازمنوّیات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و دفاع از آرمان های انقلاب و شهدای عزیز عقب نشینی نخواهند نمود.

وی با اشاره به تلاش های زیادی که اخیراً در جهت مخدوش کردن چهره مقدس نظام جمهوری اسلامی و دلسرد کردن ملت ایران از سوی دولت های غربی انجام می شود اظهار داشت: خطر و تهدیدی که استکبار جهانی برای منافع خود از ناحیه حرکت انقلاب اسلامی احساس می کرد با استقرار جمهوری اسلامی در ایران وضعیت دیگری پیدا کرد و آنچه کفر جهانی برای مقابله با آن جدّیت می کرد با اقتدار تمام در قالب یک نظام سیاسی در ایران متجلّی گردید. یکی از نقشه های استعمارگران در راه رسیدن به اهداف خود در کشورهای اسلامی، ایجاد تفرقه میان مردم و گروه های مختلف دینی و قومی ایران است. آنها از چند طریق در صدد جلوگیری از وحدت مردم عزیزمان برآمدند. اولاً تقویت تعصّب نژادی و قومی،طایفه ای یا ملی گرایی، ثانیا تحریک تعصبات فرقه ای و ثالثاً ناکارآمد جلوه دادن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طول عمر چهل ساله ی خود.

صباغ گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با بسیج نیروهای خود و با بهره گیری از امکانات بسیار گسترده راهکارهای جدید و پیشرفته و بهره گیری ازهمه ابزارهای تبلیغاتی برای گسترش و رشد سریع ارزشهای انقلاب اسلامی از طریق حضور باشکوه ملّت فهیم و انقلابی درمراسم و مناسبت ها زمینه ایجاد همدلی و وحدت  را در کشور فراهم نموده است. امروز اگر اتفاقات چندساله اخیر در منطقه بزرگ خاورمیانه را بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم  که  برنامه ریزی پرهزینه ای که دشمنان ایران اسلامی و کشورهای مسلمان و آزدای خواه برای بهم ریختن و استعمار آنها انجام داده وبه خیال و وهن خود خاورمیانه بزرگ را بدون حضورایران طراحی کرده بودند با شکست مواجه شد و که  پیام مهم حضرت امام خمینی (قدس الله نفسه زکیه) که فرمود: «انقلاب اسلامی باید به جهانیان صادر شود»  برهمگان ثابت شد. سیاستمداران دنیا به این مهم دست پیدا کردند که بدون حضور ایران اسلامی در منطقه و خصوصاً خاورمیانه هیچ تصمیمی پابرجا نخواهد بود وتمامی این نتایج، حاصل وحدت ملّت شریف و مسلمان منطقه و تدبیر رهبری واحداست. برای نمونه خانم رایس وزیراسبق امورخارجه آمریکا در یکی از نطق های خود به این مهم اعتراف کرده و گفته است: «برای بهم ریختن کشورهای منطقه خاورمیانه میلیارد ها دلار هزینه می کنیم ولی رهبری عالی ایران با یک سخنرانی همه آن هزینه ها را از بین می برد و نتیجه را به نفع ایران رقم می زند».

 

مشاور عالی مراسم و ستادهای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در خصوص به یادماندنی ترین خاطره خود از سال های خدمت در این نهاد و مهمترین توصیه ای که برای جوانان دارد، بیان داشت: از همه مناسبت های برگزار شده برای بنده خاطرات خوبی به یادگار مانده است. از جایگاه و تربیون اولّیه مراسم که یک اتوبوس دو طبقه بدون سقف بود تا جایگاه مراسم22بهمن درسال های جاری که حدودیک ماه عملیات و کار اجرایی آن به طول می انجامد. از مراسم عادی تا مراسمی که با تهدید چه در زمان جنگ و چه در زمان منافقین آن را برگزار می کردیم. مراسمی که با تعداد اندک نیروی اجرایی و بودجه بسیار قلیل و با قرض الحسنه از دیگران برگزارمی شد و چه درحال حاضر که با امکانات قابل توجه و تلاش مسئولین فعلی شورا برنامه ریزی و اقدام می شود. در بعضی مراسم به دلیل وجود خطوط سیاسی مسئولین برای انتخاب و دعوت یک سخنران تلاش فراوانی می شد و حتی بعضی وقت ها تا لحظه آخرانتخاب سخنران سخت  و با مشکل فراوان روبرو بودیم. این توضیح لازم است برگزاری مراسم سختی ها و آسانی های خود را به همراه داشته و دارد. نکته آخر برای برگزاری مراسم اخلاص، جدیت، اعتقاد به آن مراسم، وقت گذاری، دغدغه داشتن، صبور بودن، اهتمام ویژه داشتن، همراهی و همدلی تمام نیروها لازم و ضروری است.

وی اضافه کرد: مراسم 23 تیرماه سال 78 به دنبال اختشاشات 18 تیرماه بود که با تهدیدات فراوان در دانشگاه تهران برگزار کردیم. مراسم نهم دی ماه که بلافاصله بعد از توطئه و اقتشاشات منافقین و ضد انقلاب و آتش زدن خیمه ها و پرچم های حسینی در میدان انقلاب اسلامی تهران برگزارشد و مراسمی که بعداز شورش واختشاشات فراوان درانتخابات جنجال آفرین سال 1388 درمیدان ولی عصر(عج الله) داشتیم که در این سه مراسم تاریخی حضور یکپارچه اقشار مختلف مردم با انگیزه فراوان دینی و انقلابی وشعارهای حفظ اسلام، انقلاب و حمایت از ولایت فقیه  را داشتیم و چه مراسم مختلفی که همه ساله به مناسبت سالگردفاجعه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی (درسال 1360توسط منافقین) با حضور خانواده های معظم شهدای هفتم تیر و با دعوت و هماهنگی آنان از سراسر کشور در مقاطع مختلف، بامشکلات خاص خانواده ها و مشکلات فراوان اجرایی امّا با همت عالی خادمین شهدا برگزار کردیم. باید گفت که خاطرات چهل ساله مراسم انقلاب یک کتاب قطور است که باید توسط دست اندرکاران و مسئولین گذشته و فعلی شورا بیان شود تا نیروهای جدید و آیندگان هم مطّلع و راهکارهای مثبت و خوبی را برای حفظ این نهاد و برگزاری هر چه بهتر مراسم را تدبیر کنند. انشاءالله

محسن صباغ در پایان یادآور شد: مجدداً تأکید می کنم شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به عنوان یک نهاد با نیروهای معتقد و انقلابی همراه بوده و حفظ این نهاد هم برای برگزاری مراسم مطلوب، فقط با نیروهای با اخلاص، معتقد، آگاه، انقلابی و ولایتمدار پایدار خواهد بود. البته در همین راستا شناسایی نیروهای مؤمن  و انقلابی، تشکل های مردمی باایمان و  ولایتمدار، جذب و مشارکت و همراهی آنان در برگزاری مراسم و اهمیت دادن و قدرشناسی از آنان مورد تأکید است. انشاءالله

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 33574

  • بازديدکنندگان امروز : 1786

  • کل بازديدکنندگان : 2191981

پیوندها