نسخه چاپي

1399/04/15 :: ١٣:٢٣ 

برگ برنده مهم مقاومت در لبنان/حزب‌الله مهم‌ترین مانع اجرای پروژه‌های آمریکاست

یک نویسنده و تحلیلگر مطرح لبنانی در خصوص اقدامات فتنه‌جویانه اخیر واشنگتن در بیروت و علیه حزب‌الله تأکید کرد که آمریکا حزب‌الله را مهم‌ترین مانع اجرای پروژه‌های خود در لبنان می‌بیند.

برگ برنده مهم مقاومت در لبنان/حزب‌الله مهم‌ترین مانع اجرای پروژه‌های آمریکاست

 

طی هفته گذشته اظهارات توهین‌آمیز «دوروتی شیا» سفیر ایالات متحده در لبنان علیه حزب‌الله و ممنوع المصاحبه شدن وی٬ جنجال زیادی در رسانه‌های عربی و غربی به‌پا کرده بود که در این زمینه مصاحبه‌ای با دکتر «نسیب حطیط» نویسنده و کارشناس سیاسی لبنان داشتیم.

مشروح این گفتگو به‌صورت سؤال و جواب در زیر آمده است:

نظر شما درباره حوادث اخیر لبنان در پی اظهارات سفیر آمریکا و حکم «محمد مازح» قاضی امور فوری در شهر صور مبنی بر ممنوع‌المصاحبه شدن وی چیست و چرا سفیر واشنگتن با اظهارات توهین‌آمیز علیه حزب‌الله از عرف‌های دیپلماتیک تجاوز کرده است و آمریکا در لبنان چه می‌خواهد؟

آمریکا در لبنان به‌دنبال راهی برای تحقق چندین هدف است که برخی از آنها به‌شکل مستقیم در ارتباط با منافع واشنگتن هستند و برخی منافع دشمن صهیونیستی را تأمین می‌کنند. اما درباره منافع مستقیم آمریکا٬ این کشور عرصه لبنان را به‌عنوان یک دستاورد سیاسی و اقتصادی می‌بیند تا پایگاه ایالات متحده در دریای مدیترانه و همسایگی پایگاه‌های نظامی روسیه در طرطوس و ساحل سوریه باشد و کنار آن می‌خواهد بر لبنان به‌عنوان کلید اصلی خاورمیانه و اتاق عملیات‌های اداره منطقه مسلط شود.

علاوه بر آن سقوط لبنان به‌دست آمریکا، سوریه را نیز به‌شکل خطرناکی بیشتر از مرزهای ترکیه یا اردن تهدید می‌کند، بنابراین آمریکا از طریق لبنان می‌تواند به دو منطقه حساس و استراتژیک در سوریه یعنی دمشق و ساحل این کشور ــ که آمریکا برای جبران خسارت‌های میدانی و سیاسی خود در سوریه از طریق بازسازی عناصر مسلح در شمال لبنان با نظارت ترکیه و برخی شخصیت‌ها در طرابلس در راستای هدف مشترک با رژیم صهیونیستی یعنی نابودی مقاومت و حزب‌الله که آمریکا و اسرائیل آن را دلیل اول و آخر شکست پروژه‌های آمریکایی با نقش محوری خود به‌ویژه با تهدید موجودیتی و تاکتیکی رژیم صهیونیستی می‌دانن ــ نفوذ کند. آمریکا و اسرائیل در تلاش‌ هستند نظامی سیاسی که رژیم صهیونیستی پس از سال 1982 به‌دنبال ایجاد آن در لبنان بود بر این کشور تحمیل کنند.

چرا آمریکا با این روش یک موضع رسمی ضد حزب‌الله اتخاذ کرده است؟

حطیط: آمریکا حزب‌الله را متهم می‌کند و آن را مسئول اخراج آمریکا با نیروهایی از تابعیت‌های متفاوت پس از انفجار مقر تفنگداران آمریکایی و نیز شکست دشمن صهیونیستی در جولای 2006 و همچنین مسئول اصلی ابقای نیروهای مقاومت در این کشور برای آزادسازی بدون قید و شرط خاک لبنان از اشغالگری صهیونیست‌ها می‌داند، همچنین از نظر آمریکا حزب‌الله با اداره مناطقی که در معرض تهدید دشمن صهیونیستی است٬ مهم‌ترین مانع در برابر تسلط شخصیت‌ها و نیروهای وابسته به ایالات متحده در لبنان محسوب می‌شود.

برخی معتقدند که فشارهای آمریکا بر لبنان ادامه خواهد داشت و هدف اصلی آن تشکیل دولتی با نیروهای مستقل است٬ همانند اتفاقی که در عراق افتاد و در این میان نام نواف سلام مطرح شده است٬ نظر شما درباره این تحلیل چیست؟

حطیط: بدون شک اتفاقی که در عراق افتاد٬ دولت آمریکا را برای تکرار این تجربه در لبنان و افزایش فشارهای اقتصادی بر لبنان به‌شکل خطرناکی جسور کرده است تا شاید منجر به بروز فتنه داخلی در این کشور شود؛ اما وضعیت لبنان کاملاً متفاوت از عراق است. عراق از مشکل شکاف در صف تقابل و مقاومت برابر آمریکا‌ رنج می‌برد، علاوه بر آن مقاومت در لبنان یک برگ برنده دارد که عراقی‌ها فاقد آن هستند و این برگ برنده آن است که دشمن صهیونیستی و نیروهای مخالف حزب‌الله و جنبش امل امکان جنگیدن با آنها را (حزب‌الله و جنبش امل) در جبهه داخلی ندارند و علاوه بر آن امکان برپایی دولتی که کاملاً مطابق با سیاست‌های آمریکا باشد٬ در لبنان نیست.

 

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 1

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 32751

  • بازديدکنندگان امروز : 1358

  • کل بازديدکنندگان : 2138256

پیوندها