نسخه چاپي

1399/03/19 :: ١٠:٢٦ 

جریان غربگرای ۱۴مارس درحال تحلیل رفتن است/ برخورد حزب الله هوشمندانه بود

کارشناس تحولات غرب آسیا معتقد است جریان ۱۴ مارس درحال تحلیل رفتن است و آشوب طلبان می‌خواهند حزب الله را به کف خیابان‍ها بکشند و با آن درگیر بشوند اما حزب الله هوشمندانه عمل کرد.

جریان غربگرای ۱۴مارس درحال تحلیل رفتن است/ برخورد حزب الله هوشمندانه بود

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات ااسلامی به نقل از تسنیم، ' سید هادی افقهی ' تحلیلگر مسائل غرب آسیا با اشاره به اینکه برخی محافل سیاسی معتقدند جریان 14 مارس در پس پرده آشوب‌های اخیر لبنان است، اظهار داشت: تنها جریان 14 مارس نیست که در پس پرده این آشوب‌ها قرار دارد و این موضوع نشان می‌دهد که این جریان و حامیان داخلی و خارجی‌اش در حال تحلیل رفتن هستند و آن انسجامی که قبلا داشتند به دلیل تناقضاتی که بین خودشان وجود دارد، به دلیل تحولات منطقه‌ای و شکست‌های پیاپی دشمنان محور مقاومت در لبنان، سوریه، عراق و یمن ، دیگر آن انسجام  وجود ندارد.

وی با بیان اینکه «اکنون رژیم صهیونیستی احساس می‌کند به تدریج لبنانی را که روزی در آن خیلی نفوذ داشت، از دست می‌دهد» افزود: این نفوذ  در احزاب راست مسیحی ، لیبرال و تمام مجموعه جریان 14 مارس است که در آن ولید جنبلاط، سمیر جعجع، سعدالدین حریری حضور دارند. همچنین سنی‌های افراطی وابسته به عربستان نیز در جریان 14 مارس هستند. تل آویو احساس می‌کند اینها در حال تفکیک و جداشدن از یکدیگر هستند لذا می‌خواست از شرایط کرونا و آن بستری که آمریکا اخیرا علیه سوریه اعمال کرده و هر شرکتی که با سوریه همکاری کند مورد تحریم واقع می‌شود، بهره بردای کند.

این کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به نا آرامی‌های اخیر در لبنان گفت: اینان علاوه بر فشارهای اقتصادی می‌خواستند به بهانه اینکه سلاح مقاومت، سلاح رسمی نیست و باید همه سلاح‌ها در اختیار ارتش و نیروهای مسلح لبنانی باشد، یک خودی نشان بدهند اما حزب الله هیچ عکس‌العملی از خود نشان نداد و هیچ محلی به آنان نگذاشت. دولت لبنان با قاطعیت هرچه تمام‌تر وارد عمل شد. اول نیروی امنیتی بعد ارتش به کمک آمد و تظاهرات کنندگان را متفرق کردند. فاز دوم، فاز تخریب، آتش سوزی و درگیری بود که با برخورد قاطعانه نیروهای رسمی لبنانی روبرو شدند . براساس گزارش‌های که از لبنان مخابره شد، میادین وخیابان‌های بیروت آرام تر شده‌اند لذا آشوب طلبان شکست خوردند.

وی با بیان اینکه بعضی از عناصر14 مارس خودشان را مورد تمسخر قرار می‌دادند، در این باره گفت: این عناصر می‌گفتند آمریکا با آن عظمتش و رژیم صهیونیستی 40 سال است که نمی‌توانند حزب الله لبنان را خلع سلاح کنند بلکه روز به روز زادخانه تسلیحاتی حزب الله پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر می‌شود حالا شما چهار تا آدم می‌خواهید چه بگوید؟  معلوم است، شما یک ماموریت بیگانه را با هماهنگی سفارت آمریکا دارید اجراء می‌کنید. 14 مارسی‌ها این حرف‌ها را می‌زدند. وقتی که دیدند کارشان نگرفت، یک حرکت غیر اخلاقی انجام دادند و آمدند از یک کلیپ مونتاژ شده استفاده و به عایشه همسر پیامبر( ص ) اهانت کردند. خوشبختانه دارالفتوای اهل سنت وهم دارالفتوای شیعیان ، حزب‌الله و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی و برجسته لبنانی این کلیپ را محکوم کردند. آنان به دنبال تشدید تنش‌های مذهبی بودند که تیرشان به سنگ خورد و دیگر حنایشان رنگ ندارد.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 1

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 33553

  • بازديدکنندگان امروز : 635

  • کل بازديدکنندگان : 2190830

پیوندها