نسخه چاپي
1397/11/11 :: ١٠:٢٦ 

ريشه هاي انقلاب اسلامي مستحكم و غيرقابل آسيب شده است

كارشناس مسائل سياسي و انقلاب اسلامي با اشاره به رسيدن انقلاب به پختگي و استحكام در چهل سالگي خود، گفت: اين انقلاب ديگر با هيچ تندبادي به لرزه در نخواهد آمد.

ريشه هاي انقلاب اسلامي مستحكم و غيرقابل آسيب شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبیلغات اسلامی، انقلاب اسلامي ايران تا چند روز ديگر 40 سالگي خود را در عين دشمني بسياري از قدرت هاي ظاهري دنيا به جشن مي نشيند و با عبور از دهه چهارم عمر خود نهال انقلاب اسلامي را به عنوان درختي تنومند در عرصه بين المللي به عنوان پيروز ميدان هاي بزرگ سياسي، فرهنگي و اجتماعي به اثبات خواهد رساند.

انقلابي برگرفته از معارف ديني و قيام سرخ عاشورا كه با آبياري توسط خون بهترين جوانان ايران اسلامي اعم از اديان، مذاهب و اقوام مختلف توانست طومار نظام 2500 ساله شاهنشاهي را برچيده و با عزت و سربلندي طلايه دار آزادي خواهي و مبارزه با استكبار در دنيا باشد.

در آستانه جشن چهليمن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي آنچه مهم و ضروري به نظر مي رسد بررسي مفهوم و اهميت 40 سالگي انقلاب و تاثيرات جهاني آن در كنار احصاي دستاوردهاي انقلاب اسلامي در طي چهار دهه گذشته است.

از اين رو با حسين كريمي اول دارنده مدرك دكتراي جغرافياي سياسي و از كارشناسان خبره مسائل سياسي و انقلاب اسلامي گفت و گويي صورت داده ايم كه مشروح آن را در ادامه مشاهده مي كنيد:

40 سالگي انقلاب در ادبيات سياسي به ويژه در حوزه بين المللي به چه معناست؟

كريمي اول: به طور كلي عدد 40 چه در ادبيات و تفكر اسلامي و چه در ادبيات سياسي به مفهوم پختگي و كمال است و 40 سالگي انقلاب اسلامي ايران نيز به معناي استحكام انقلاب و رشد فزاينده نهالي است كه امروز به عنوان يك درخت تنومند مي تواند نهالهاي بسيار ديگري را نيز در كنار خود رشد دهد.

به عبارتي ديگر انقلاب اسلامي با رسيدن به 40 سالگي دوران نوپايي، نوجواني و جواني خود را پشت سر گذاشته و به مرحله تكامل خود رسيده است و با مستحكم شدن ريشه هايش ديگر با هر بادي به لرزه در نمي آيد.

مدعيان نابودي انقلاب در گورستان هاي آمريكا كفن پوسانده اند

اهميت اين چهل سالگي در چيست و چرا دشمنان نظام و انقلاب اسلامي را حساس كرده است؟

كريمي اول: دشمنان ما از ابتدا مي دانستند كه اگر انقلاب اسلامي به 40 سالگي و مرحله پختگي خود برسد ديگر آرزو و روياهاي آنان براي نابودي اين انقلاب براي هميشه از بين خواهد رفت و ديگر نمي توانند ضربه كاري به انقلاب اسلامي بزنند. به همين دليل از ابتداي انقلاب با وعده هاي 6 ماهه، يك ساله، دو ساله، پنج ساله و 10 ساله براي نابودي انقلاب خود را سرگرم توطئه عليه ملت ما كرده بود و امسال نيز آخرين تير تركش خود را با طرح تابستان داغ در ايران انداخت تا به خيال خودشان مردم ما جشن 40 سالگي انقلاب خود را نبينند كه البته باز هم اين مردم ما بودند كه بيني آنها را به خاك ماليده و انقلاب در آستانه ورود به دهه پنجم خود قرار گرفت و مدعيان نابودي انقلاب سالهاست كفن هايشان در گورستان هاي آمريكا پوسيده است.

اقدامات مهمي كه در چهل سالگي انقلاب بايد انجام شود چيست؟

كريمي اول: مهم ترين اقامي كه بايد از سوي همه دلسوزان انقلاب اعم از مردم و مسوولان انجام شود بيان خدمات، پيشرفت ها و پشت سر گذاشتن خطرات و گردنه هاي در مقابل انقلاب در طي 40 سال گذشته است كه بايد به صورت يك آئينه تمام نما به جامعه اسلامي ارائه شود.

اين خدمات و پيشرفت ها فارغ از حضور دولت ها و گروه هاي سياسي مختلف بايد به عنوان خدمات نظام و به دور از نگاه هاي جناحي و سياسي به مردم ارائه شود و قطعا آنقدر اين موفقيت ها و دستاوردها انبوه و پرحجم و غيرقابل مقايسه نسبت به سالهاي قبل از انقلاب هست كه نيازي به درشت نمايي نباشد.

مراقب توطئه هاي دشمنان در سال آينده باشيم

آيا توطئه هاي دشمنان از اين پس پايان مي گيرد؟

كريمي اول: اين نكته بسيار مهم و حساسي است كه ما نبايد با عبور از 40 سالگي گمان كنيم كه ديگر استكبار جهاني دست از دشمني با ملت ايران برخواهد داشت، بلكه آنها از هر فرصتي در ادامه مسير انقلاب نيز براي ضربه زدن به اين نعمت الهي استفاده خواهند كرد. آنچه وظيفه من و شماست هماني است كه رهبر معظم انقلاب مبني بر هوشياري نسبت به توطئه ها و نقشه هاي شوم احتمالي دشمن در سال آينده بيان فرمودند.

مهم ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي را چه مي دانيد؟

كريمي اول: دستاوردهاي انقلاب اسلامي در طي 40 سال گذشته را بايد در چند بخش علمي، فناوري، پزشكي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي، نظامي دسته بندي كرده و سپس نسبت به احصاي آنها اقدام  كرد.

اما به طور كلي بنده معتقد هستيم بزرگترين دستاورد انقلاب اسلامي ايران استقلال سياسي، عدم وابستگي و ظلم ستيزي است كه در صدر همه موفقيت ها و پيشرفت ها به شمار مي رود.

در حوزه هايي كه در بالا ذكر شد هم به طور مثال در حوزه نظامي در حالي كه كوچكترين قطعات و ابزار نظامي را بايد از بازار سياه و با مشقات فراوان وارد مي كرديم، امروز پيشرفته ترين و مدرن ترين تجهيزات نظامي و دفاعي را به دست دانشمندان جوان صنايع دفاعي كشور توليد مي كنيم.

در حوزه سياسي به جاي نوكري غرب و اجراي دستورات آنها به جايي رسيده ايم كه در تمامي مسائل و معادلات منطقه اي و فرامنطقه اي نظر و نقش ايران به عنوان يك ركن اصلي در دنيا به شمار مي رود يا مثلا در حوزه نانوتكنولوژي و يا پرتاب ماهواره در زمره باشگاه 10 تايي دنيا به شمار مي رويم.

كشور ما در حوزه عمراني، توسعه و آباداني نيز به شكل قابل ملاحظه اي پيشرفت داشته به شكلي كه امروز بر خلاف سال هاي قبل از انقلاب كمتر روستا و دهكده اي است كه از نعمت آب، برق، گاز، تلفن و حتي تلفن همراه بي بهره باشد و يا شبكه هاي تلويزيوني را به صورت ديجيتال دريافت نكند.

انقلاب اسلامي با مديران پير و فرتوت به اهدافش نمي رسد

نقش جوانان در حدوث، تثبيت و صدور انقلاب به چه ميزاني بوده و هست؟

كريمي اول: بدون ترديد انقلاب اسلامي را جوان ها به پيروزي رسانده و از ابتداي دوران مبارزات انقلابي تا زمان پيروزي و بعد از آن نيز در زمان جنگ تحميلي و حتي در دوران سازندگي و اقدامات جهادي اين جوانان بودند كه طلايه دار و پيشرو بوده اند و امروز نيز اگر مي خواهيم انقلاب رشد كرده و خود را به سرمنزل مقصود برساند بايد به جوانان اعتماد كرده و جوانان دهه نخست انقلاب كه امروز پيشكسوت شده اند تجارب خود را بر عهده اين عزيزان بگذارند.

بايد بپذيريم كه بستر پيشرفت انقلاب بسته به شور و نشاط انقلابي است و انقلاب اسلامي نمي تواند با مديران پير و فرتوت  و بدون نيروي جوان و با انگيزه جهادي مسير پرافتخار خود را طي كند و همچنين احساس مي شود كه مقاومت هايي كه در برابر حضور جوانان در مسندهاي مديريتي و تصميم گيري مي شود دلسوزانه نيست و برخي در پست ها و مسندهاي خود جا خوش كرده قصد ندارند كه تا پايان عمر اين مسووليت ها را به جوانان واگذار كنند.

همه ما مي دانيم كه در صورت حضور جوانان در مسندهاي مديريتي در 40 سالگي انقلاب سرعت و شتاب حركت ما به سمت توسعه و پيشرفت و تحقق نهايي اهداف انقلاب چندين برابر خواهد شد و از بسياري از آسيب ها و مشكلات فرا روي انقلاب نيز به راحتي عبور خواهيم کرد.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 13

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 14942

  • بازديدکنندگان امروز : 297

  • کل بازديدکنندگان : 1098230

پیوندها