نسخه چاپي
1397/11/08 :: ١٤:٤٦ 

از «آهسته با گل سرخ» اكبر رادي تا «خنكاي ختم خاطره» حميدرضا آذرنگ

هنرمندان نسل هاي مختلف با آثار خود در بخش چهل سالگي انقلاب سي و هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر، به موضوعات مختلف از جمله مبارزات مردمي عليه رژيم طاغوت و مبارزه عليه داعش مي پردازند.

از «آهسته با گل سرخ» اكبر رادي تا «خنكاي ختم خاطره» حميدرضا آذرنگ

بخش چهل سالگي انقلاب سي و هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر شاهد حضور هنرمندان نسل هاي مختلف تئاتر ايران است كه برهه هاي گوناگون جريان انقلاب را در قالب موضوعات مرتبط، در آثار خود به تصوير كشيده اند. اين بخش از جمله بخش هاي مهم موضوعي اين رويداد بين المللي تئاتر ايران است كه با مديريت رضا صمدپور و با حضور آثار نسل هاي مختلف تئاتر ايران به موضوعات مختلف از جمله رويدادهاي تاريخي مبارزه عليه استبداد، مبارزات مردمي با رژيم پهلوي، جنگ تحميلي ، اسارت و شهادت تا رخدادهاي پس از آن همچون تفحص، نگاه اجتماعي به شرايط خانواده شهدا و ايثارگران و البته مبارزه عليه داعش توسط مدافعان حرم و گروهك هاي تروريستي پرداخته است.

بخش يادشده در جشنواره سي و هفتم كه به مناسبت سالگرد چهل سالگي انقلاب اسلامي در ايران طراحي شده به تنهايي شامل 6 بخش تخصصي است كه شامل اجراي نمايش هاي صحنه اي، نمايش هاي خياباني، نمايش هاي راديويي، سمينار علمي –تخصصي «بررسي تئاتر پس از انقلاب اسلامي»، نمايشگاه اسناد انقلاب و نشست هاي تخصصي تاريخ شفاهي تئاتر بعد از انقلاب مي شود.

در بخش اجراي نمايش هاي صحنه اي 13 نمايش روي صحنه خواهند رفت كه در ادامه مروري موضوعي بر اين آثار خواهيم داشت:هادي مرزبان از كارگردان هاي با سابقه تئاتر ايران است كه با نمايشنامه «آهسته با گل سرخ» استاد اكبر رادي در اين بخش حضور دارد. اين نمايش كه با حضور چهره هاي شناخته شده بازيگري سينما و تئاتر روي صحنه مي رود، به ماجراي مبارزه يك جوان با رژيم پهلوي مي پردازد.

حميدرضا آذرنگ نمايشنامه نويس، بازيگر و كارگردان مطرح تئاتر ايران نيز با نمايش «خنكاي ختم خاطره» به موضوع شهداي گمنام مي پردازد و اين اثر را كه اجراهاي موفقي را سپري كرده و با استقبال مخاطبان هم همراه بوده، در بخش چهل سالگي جشنواره سي و هفتم تئاتر فجر روي صحنه مي برد.

زندگي ستارخان و هم رزمانش موضوع ديگري است كه در نمايش «تراژدي پارك اتابك» با كارگرداني سيروس مصطفي از استان آذربايجان شرقي در اين بخش روي صحنه مي رود.

واقعه مسجد گوهرشاد و همچنين مبارزات مردمي در برابر رژيم طاغوت از جمله موضوعاتي هستند كه توسط امير بشيري با نمايش «باغ خوني» از استان خراسان رضوي و حسين غلام شاهي با نمايش «خواجه عطا» از استان هرمزگان كه در اين بخش ويژه جشنواره ي بين المللي تئاتر فجر به آن ها پرداخته مي شود.

كوروش زارعي از چهره هاي فعال عرصه كارگرداني و بازيگري تئاتر نيز از جمله هنرمنداني است كه در اين بخش حضور دارد و با نمايش «خورشيد از حلب طلوع مي كند» با توجه به روايتي مذهبي به مقوله مقاومت مبارزه ي مدافعان حرم با تروريست هاي داعش مي پردازد.

«سقوط اضطراري» نيز عنوان اثر ديگري است كه با كارگرداني سيدعلي موسويان از تهران در بخش چهل سالگي انقلاب به صحنه مي رود. اين نمايش درباره گروه هاي جهادي فلسطيني و ترورهاي رژيم اشغالگر صهيونيستي است.

سامان خليليان نيز با نمايش «عند از مطالبه» در اين بخش حضور دارد و موضوع شهداي دفاع مقدس را در نمايش خود مطرح مي كند.

محمد لارتي ديگر كارگردان تئاتر نيز مبارزه با رژيم پهلوي و نقش سازمان اطلاعات رژيم پهلوي (ساواك) را مدنظر قرار داده و با نمايش «آخرين باران بهاري» به اين موضوع مي پردازد.

«دايك» به كارگرداني حامد عالمي پور از خراسان شمالي نيز كه عنوان برگزيده بيست و يكمين جشنواره تئاتر فتح خرمشهر را با خود دارد داستان شهداي غواص را روايت مي كند.

«دلارام ناآرام» عنوان نمايشي به كارگرداني نرگس صابري است كه از تهران به بخش چهل سالگي انقلاب جشنواره سي و هفتم راه پيدا كرده و پيش از اين در شانزدهمين جشنواره تئاتر مقاوت حضور داشته است، صابري عضويت در گروهك هاي تروريستي را به عنوان سوژه نمايش خود برگزيده است.

نمايش «گم و گور» به كارگرداني امين ابراهيمي از استان لرستان نيز در سه اپيزود به عواقب جنگ و اثراتش بر زندگي انسان ها در سه جغرافياي مختلف افغانستان، عراق و ايران مي پردازد.

در بخش نمايش هاي خياباني نيز هنرمندان چهار استان تهران، اصفهان، آذربايجان شرقي و بوشهر با 6 نمايش در بخش چهل سالگي انقلاب سي و هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر حضور دارند.

«زمان در حبس قصر» عنوان اثري است كه ميلاد جباري مولانا از تهران با موضوع مرتبط با چهل سالگي انقلاب در بخش ديگرگونه هاي اجرايي به صحنه مي برد. اين اثر نمايشي قرار است در باغ موزه قصر ميزبان و پذيراي مخاطبان و علاقه مندان به تئاتر باشد.

علي محمد رادمنش با نمايش «شدن» از تهران، «U-turn2» به كارگرداني داريوش نصيري از تهران، «خديجه» به كارگرداني داوود براهيمي از اصفهان، محمد يوسفي زاده با نمايش «ماشين زمان» از آذربايجان شرقي، اميرحسين شفيعي با نمايش «ناميرا» از شهرستان ورامين استان تهران و مارال ايزدبخش با نمايش «لامكان لازمان» از استان بوشهر، هنرمندان و آثار حاضر در بخش خياباني چهل سالگي انقلاب جشنواره تئاتر فجر هستند.

در كنار هنرمندان و آثار صحنه اي و خياباني، هنرمندان و فعالان نمايش هاي راديويي نيز به موضوع چهل سالگي انقلاب پرداخته اند كه 10 اثر از استان هاي گيلان، قم، تهران، اردبيل، اصفهان، خراسان شمالي و فارس در اين بخش جشنواره سي و هفتم تئاتر فجر حضور دارند؛ اين بخش با همكاري و مشاركت راديو نمايش برگزار مي شود.

«شنود» مهدي آذزي از گيلان، «صداي انقلاب» حجت يوسفي از قم، «ساعت گرگ» پيمان قريب پناه از تهران، «باد كه مي نويسد» داريوش شهبازي از تهران، «گونش» فرشيد زبوري از اردبيل، «مرگ مشكوك كلود» محمدسعيد سلطاني از تهران، «شبانه» مهدي شهداد از اصفهان، «حفره اي در زمين» نازنين مهيمني از تهران، «مزار» طاهره شاددل از خراسان شمالي و «عزت تا ثريا» آرش جمال الديني از فارس آثار حاضر در اين بخش را تشكيل داده اند.

10 نمايش ياد شده، طي روزهاي برگزاري سي و هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر و مطابق جدول اجراها كه از سوي دبيرخانه اعلام مي شود، در فرهنگستان هنر اجرا خواهند شد و همزمان نيز به طور زنده از راديو نمايش پخش مي شوند.

اين بخش نيز از بخش هاي رقابتي جشنواره سي و هفتم خواهد بود.

سمينار پژوهشي «بررسي تئاتر پس از انقلاب اسلامي» از ديگر برنامه هاي بخش چهل سالگي انقلاب اسلامي در جشنواره بين المللي تئاتر فجر بود كه روز شنبه 6 بهمن و همراه با سخنراني 10 پژوهشگر منتخب اين بخش برگزار شد.

اين سمينار با سخنراني معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي آغاز شده و در دونوبت صبح و بعد از ظهر ده مقاله به قلم بهروز بختياري، نيلوفر زارع، محمدرضا رسولي، پريسا كيومرثي، آيدا حق نژاد، حميدرضا افشار، سيد حسين رسولي، سيد محمد مداح حسيني، مرجان پورغلامحسين، ميرمحمدرضا حيدري و غلامحسين دولت آبادي ارائه شد؛ برپايي نشست موضوعي با عنوان «تئاتر ايران پس از انقلاب اسلامي» كه در آن نصرا... قادري، مجيد سرسنگي و مهرداد راياني مخصوص حضور داشتند بخش پاياني اين سمينار بود. بايد اشاره كرد كه نمايشگاه 'اسناد انقلاب'وهمچنين نشست هاي تخصصي «تاريخ شفاهي انقلاب» نيز در ايام جشنواره و در فرهنگستان هنر برگزار خواهند شد.

سي و هفتمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر كه دبيري آن را نادر برهاني مرند بر عهده دارد از 22 بهمن و سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي كار خود را آغاز خواهد كرد. جشنواره ي تئاتر فجر امسال روز 4 اسفند با برپايي آيين اختتاميه به كار خود پايان خواهد داد.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 5

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 14936

  • بازديدکنندگان امروز : 258

  • کل بازديدکنندگان : 1098191

پیوندها