نسخه چاپي

1399/05/05 :: ١١:٥٥ 

تلاش عربستانی‌ها برای خرید یک قرآن خطی ویژه از ایران

قرآن قزوینی یکی از شاهکارهای هنری حوزه تذهیب قرآن در دنیا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی نگهداری می‌شود.

تلاش عربستانی‌ها برای خرید یک قرآن خطی ویژه از ایران

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، قرآن زین‌العابدین قزوینی کتابت شده در سال 1219 قمری، یکی از شاهکارهای هنری در حوزه تذهیب قرآن در دنیا است که هر صفحه آن تذهیب ویژه دارد.

قرآن زین‌العابدین قزوینی، یک قرآن نفیس و مطلای دوره قاجار است که در آن 600 تذهیب متفاوت به کار رفته است. در تذهیب این قرآن نفیس از نزدیک به چهار کیلو طلای ناب و سنگ‌های قیمتی استفاده شده است.

سال کتابت این قرآن نفیس به سال 1219 قمری برمی‌گردد که در شهر شیراز کار شده و ده‌ها استاد هنرمند و نگارگر در مدت چند سال بر روی آن کار کرده‌اند. این اثر هنری نفیس دارای 547 صفحه است که هر صفحه دارای تذهیب بوده و 600 تذهیب و تشعیر دارد، یعنی در هر صفحه یک تذهیب مجزا به کار رفته و هر مکتب تذهیبی که در ایران وجود داشته در این قرآن به کار رفته و آن را به اثری منحصر به فرد تبدیل کرده است.

ویژگی‌های منحصر به فرد این قرآن برخی از مجموعه‌داران عربستانی و انگلیسی را بر آن داشته بود تا به هر شکل ممکن و با قیمتی باورنکردنی آن را بخرند. اما خوشبختانه تعهد، تعصب ملی و دینی مالک مانع از این کار شد و سرانجام در سال 1387 این اثر جاودانه به کتابخانه ملی ایران سپرده شد.

 

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 2

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 28407

  • بازديدکنندگان امروز : 565

  • کل بازديدکنندگان : 2190760

پیوندها