نسخه چاپي

1399/07/02 :: ٠٩:٥٠ 

پيروزي در جنگ اقتصادي با الگوي دفاع مقدس

عوامل متعددي در شكل گيري دفاع مقدس و كسب پيروزي تاثير گذار بودند كه در جنگ اقتصادي نيز مي توان با تكيه بر همان عوامل، بر مشكلات فائق آمد و پيروز ميدان شد

پيروزي در جنگ اقتصادي با الگوي دفاع مقدس

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، هفته بزرگداشت ايام دفاع مقدس، يادآور دفاعي جانانه و مبتني بر ايمان، ايثار، همت و اراده بلند ملتي بزرگ است كه هم زمان با تهاجم نظامي رژيم بعثي عراق به نمايندگي از استكبار و صهيونيسم جهاني به ايران، در 31شهريور سال 59، آغاز و به حماسه اي ماندگار تبديل شد.

دفاعي كه آرزوهاي دشمنان و غارتگراني را كه به دنبال شكست انقلاب اسلامي و تسلط دوباره بر ايران بودند را بر باد داده و برگ زرين ديگري بر كتاب افتخارات ايرانيان افزود.

تهاجم نظامي دشمن به ايران، در شرايطي آغاز شد كه انقلاب نوپا و جمهوري اسلامي ايران، در حال تلاش براي ترميم خرابي ها و مشكلات برجاي مانده از خيانت هاي رژيم منحوس پهلوي از يك سو، و مقابله با تحركات تجزيه طلبانه و بحرانهاي داخلي به وجود آمده توسط سازمانهاي ضدانقلابي و عوامل داخلي دشمنان خارجي ايران اسلامي از سوي ديگر بود.
در زمان شروع جنگ نظامي، شرايطي بر كشور حاكم بود كه هيچ تحليل گري تصور نمي كرد كه ايران بتواند يك جنگ طولاني را اداره كند و دشمن را سر جايش بنشاند. بررسي مختصات جنگ تحميلي عليه ايران در سال 59 و جنگ تمام عيار اقتصادي امروز عليه ايران، بيانگر اين واقعيت است كه جمهوري اسلامي ايران مي تواند با تكيه بر ارزشهاي دفاع مقدس، در جنگ اقتصادي نيز همانند جنگ نظامي، پيروز ميدان نبرد باشد.

عوامل متعددي در شكل گيري دفاع مقدس و كسب پيروزي تاثير گذار بودند كه در جنگ اقتصادي نيز مي توان با تكيه بر همان عوامل، بر مشكلات فائق آمد و پيروز ميدان شد كه به چند نمونه اشاره مي شود:

1- در مقابله نظامي بادشمن، تا زماني كه نگاه و تفكيك وظيفه سازماني بر كشور حاكم بود و به صورت كلاسيك و با روش مرسوم آن زمان با دشمن مقابله مي كرديم، توفيق چنداني به دست نياورديم، ولي از زماني كه گروههاي مردمي احساس وظيفه كرده، آموزش ديدند، تجهيزات اوليه را مهيا و وارد عرصه هاي دفاع مقدس شدند و از نبرد نامتقارن و عمليات هاي غيركلاسيك، شبانه و... استفاده شد، توانستيم معادلات را تغيير و دشمن را متوقف و به عقب برانيم.

در جنگ اقتصادي نيز نمي توان با شيوه هاي متعارف و معمول اقتصادي با دشمن مواجه شد؛ امروز بايد در وهله اول تلاش كنيم فشارهاي اقتصادي خارجي را با مشاركت عمومي و مديريت صحيح منابع در داخل كشور، كم اثر كرده و سپس تلاش كنيم در روابط تجاري و اقتصادي با ساير دولتها، از ابزارهاي ديگري مانند پيمان هاي دوجانبه پولي و مالي و... استفاده كنيم.

پيمان هايي نظير تفاهم نامه ايران و چين و موارد محدودي كه با كشورهاي تركيه و روسيه به عمل آمد.

2- يكي از بزرگ ترين دلايل موفقيت ايران در دفاع مقدس، تلاش فرماندهان، ايثار و فداكاري رزمندگان و پشتيباني عمومي از همه نقش آفرينان در عرصه هاي نبرد نظامي بود.

امروز، رزمندگان و فرماندهان در ميدان جنگ اقتصادي، توليدكنندگان و تامين كنندگان نيازهاي اقتصادي كشور هستند كه بايد با روحيه جهادي و با رونق توليد و جهش توليد، عمليات كنند و عموم مردم نيز بايد از اقدامات آنان حمايت و پشتيباني لازم را به عمل آورند. بسيج منابع و امكانات كه در دوران دفاع مقدس به سمت جبهه هاي جنگ روانه مي شد، امروز جاي خود را به حمايت از كالاي داخلي داده است. در دوران دفاع مقدس، مردم به حداقل ها اكتفا مي كردند و اصل را در تامين نيازهاي جبهه مي دانستند و حمايت از توليدات داخلي و پرهيز از مصرف بي رويه كالاهاي خارجي در شرايط فعلي، يعني همان كمك هاي مردمي به جبهه هاي جنگ در دوران دفاع مقدس.

3- در دوران دفاع مقدس، هماهنگي موجود بين فرماندهان ارتش و سپاه و انجام عمليات هاي مشترك، شرايطي را فراهم آورد كه ايران توانست، با اقتدار كامل در مقابل دشمنان متحد ايران و اجماع شيطاني آن ها ايستادگي كند.

امروز نيز، ارگان هاي درگير در جنگ اقتصادي، ارجمله نظام بانكي، شبكه توليد و توزيع، تجار و صنوف مختلف، بايد با هماهنگي، بتوانند جبهه اي متحد در مقابل دشمن تشكيل داده و با حمايت همه جانبه مردمي، بر مشكلات فائق آمده و پيروز صحنه نبرد شوند.

ايجاد هماهنگي بين ارگان ها و گروههاي ذكر شده، از ضروريات ادامه اين جنگ نابرابر است كه به عهده مسئولان مربوطه و متوليان امور است.

نكته مهم :
همان گونه كه در دوران دفاع مقدس، كسي فكر نمي كرد كه ايران بتواند سه دهه بعد از اتمام جنگ، با تكيه بر دانش بومي و توان داخلي، به موشك هاي بالستيك و ماهواره بر دست يابد، شايد امروز هم كسي تصور نكند كه اقتصاد ايران در آينده به يكي از بزرگ ترين اقتصادهاي جهان تبديل شود.

تجربه دفاع مقدس نشان داد كه اين امر شدني است؛ البته ''به شرطها و شروطها'' كه بهره مندي از اخلاص، تلاش و همتي از جنس دفاع مقدس، از جمله آن شروط مي باشد.


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

  • بازديدکنندگان آنلاين : 4

  • بازديد کنندگان اين صفحه : 19253

  • بازديدکنندگان امروز : 407

  • کل بازديدکنندگان : 2335874

پیوندها