نسخه چاپي
1398/11/30 :: ١٠:١٢ 

انتخابات، وظیفه و حق مردم

انتخابات، هم حق مردم است، هم وظیفه‌ی مردم است؛ هم باید حق را استنقاذ کنیم، هم باید وظیفه را بخوبی انجام دهیم.

انتخابات، وظیفه و حق مردم

 

سیاست‌های درست و اهداف خوب یک جامعه زمانی شکل واقعی به خود می‌­گیرد که متولیان و عاملان آن هدف و آرمان وظایف خود را به خوبی ایفا نمایند. لذا تنها وجود قوانین کلان و ساختارهای سیاسی و اجتماعی برای رسیدن به وضیعیت مطلوب کافی به نظر نمی‌رسد. مقوله انتخابات و تحقق اهداف انتخاباتی نیز، زمانی به نحو احسن اجرا خواهد، که عناصر و فعالان این عرصه وظایف و تکالیف خویش را بدانند و به آن عمل کنند. در بستر انتخابات به جز بخش هیات اجرایی که توسط وزرات کشور هدایت می‌شود و بخش هیات نظارت که توسط شورای نگهبان راهبری می­‌شود؛ نامزدهای انتخاباتی و آحاد مردم، نقش بی بدیلی در تحقق کامل این جریان دارند. لذا سعی خواهد شد، براساس نگاه رهبری، نحوه عملکرد مطلوب مردم و کاندیداها را در فرآیند انتخابات مورد مداقه قرار دهیم.

در آغاز بحث، به یکی از بیانات مبنایی رهبر انقلاب در تعیین ماهیّت و رویکرد خالصانه مردم و حتی نامزدهای انتخاباتی اشاره کنیم که ایشان، نیّت صادقانه و انجام وظیفه را به عنوان شرط مهم بیان می دارند: « اگر من و شما که می‌­خواهیم رأی بدهیم، با نیّت صادق و خالص و برای انجام وظیفه و برای آینده‌ی کشور وارد میدان شویم و بخواهیم تصمیم بگیریم، ان‌شاءاللّه خدای متعال هم در این صورت دل­‌های ما را هدایت خواهد کرد».(۱) همچنین معظم له، در بیانی دیگر می‌فرمایند: « هر کسی به نظام اسلامی اعتقاد دارد، در این اعتقاد صادق است، شرکت در انتخابات را وظیفه‌ی خودش می­‌داند».(۲)

 

انجام وظیفه انتخاباتی

در اندیشه دینی و در نگاه امام راحل و رهبر انقلاب، شرکت در انتخابات هم به عنوان حق و یک امتیاز شهروندی مطرح است و هم به عنوان یک تکلیف و وظیفه مهم که بر دوش تک تک، ملّت نهاده شده است. رهبر انقلاب در بیانات متعددی این نگاه دوسویه حق و تکلیف را این‌گونه تبیین می‌فرمایند: « انتخابات، هم حق مردم است، هم وظیفه‌ی مردم است؛ هم باید حق را استنقاذ کنیم، هم باید وظیفه را بخوبی انجام دهیم».(۳)
ایشان در بیانی دیگر می‌­فرمایند: « انتخابات، هم حق مردم و هم وظیفه‌ی آن‌هاست. حق مردم است؛ برای این‌که بیایند و مدیر اجرایی کشور را انتخاب کنند. تکلیف مردم است؛ چون با حضور شما، نظام تقویت پیدا می‌کند؛ اسلام عزیز می‌شود؛ حاکمیت اسلام در دنیا سرافراز می‌گردد و توطئه‌ی دشمن – که اسلام را به جدایی از آراء مردم متهم می‌کند – باطل می‌شود. … البته این حضور باید آگاهانه و از روی تحقیق و با به دست آوردن حجت بین خود و خدا باشد. کسی که رأی می‌دهد و فردی را انتخاب می‌کند، باید برطبق تشخیص باشد. این تشخیص را به دست آورید و ان‌شاءالله با قاطعیت در این آزمایش الهی شرکت کنید».(۴)

 

ایجاد میدان رقابت

در نگاه و مدل غیر دینی، بستر انتخابات برای کسب قدرت محسوب می­‌شود و مردم تنها به عنوان عوامل کسب رأی دیده می‌­شود. لذا انتظار می‌­رود در انتخابات ایران نیز، مردم ضمن درک اهمیّت مسئولیت خویش، بستر انتخابات را یک میدان رقابت واقعی برای انام وظیفه الهی و مردمی خویش قلمداد کنند و در این مسیر با کمال دقت و بصیرت گام بردارند. رهبر انقلاب، حرکت عظیم مردم در بستر انتخابات را اینگونه ترسیم می­‌کنند: « اجتماع مردم، توجه مردم، احساس مسئولیت مردم در هر انتخاباتی از انتخابات گذشته بهتر و بیشتر بوده است. این را تقریباً در همه‌ی انتخابات­‌های ما می­‌شود نمونه و نشانش را یافت. و امیدواریم در همین انتخابات آینده هم همینجور باشد. همه‌ی مردم از همه‌ی قشرها در این مسئولیت بزرگ شرکت کنند و در این میدان رقابت که یک عرصه‌ی رقابت مثبت است – رقابت انتخاباتی، جزو رقابت­های مثبت و دارای فایده و نفع است برای مردم؛ میدان رقابت انتخاباتی است».(۵)

 

دوری از دشمنی و تهمت

یکی از ویژگی­‌هایی که باید توسط مردم و به خصوص کاندیداها رعایت شود، این است که اگر به خاطر انجام وظیفه و کمک به بهبود وضعیت جامعه وارد عرصه انتخابات شده اند از طریق دشمنی، کینه توزی و تهمت زدن به افراد دیگر، سعی نکنند، پیروز انتخابات شوند. در این نگاه، انتخابات نه تنها مسیری برای خدمت نیست، بلکه حرب‌ه­ای برای قدرت طلبی خواهد بود و هم مردم و طرفداران افراد و گروه‌ها و نیز احزاب و کاندیداها، نباید به خاطر رسیدن به قدرت دنیوی، سعادت اخروی خویش را خراب نمایند. این آسیب تمام جوامع و حتی جوامع دینی را نیز تهدید می‌­کند و حتی در کشور ما نیز، اگر مردم و نامزدهای انتخاباتی و هوادارانشان تقوای فکری و رفتاری را رعایت نکنند در دام مسیر شیطانی قرار خواهند گرفت. لذا رهبر انقلاب در تبیین این واقعیت می‌فرمایند: « انتخابات باید سالم و رقابتی باشد، رقابت غیر از خصومت و تهمت‌زنیِ متقابل است؛ این‌ها را باید همه مواظب باشیم».(۶)

همچنین معظم‌له، در بیانی از مردم و کاندیداها می خواهند که از مسیر نورانی اسلام و راه صحیح فاصله نگیرند و حرکت خویش را در مسیر مطلوب اسلام قرار دهند: « سعی کنید این حرکت زیبا و این حرکت عظیم مردمی را – که حقیقتاً یک آزمایش بزرگ مردمی و ملّی و اسلامی است – با همان نزاهت و طهارت و پاکیزگی‌ای که مطلوب اسلام است، پیش ببرید. البته متن و عموم مردم عزیز کشور ما همین‌طورند. سعی کنید کدورت ایجاد نشود. مسابقه‌ی انتخاباتی، ضمن این‌که یکی از جدی­ترین کارهای یک ملّت است و به هیچ‌وجه جنبه‌ی شوخی و بازی در آن نیست و بسیار جدی است؛ امّا شبیه مسابقات ورزشی است. در مسابقات ورزشی همه تلاش می‌کنند؛ امّا کسانی که اهل اخلاق و اهل فهمند، این تلاش را با کارهای زشت و نامناسب همراه نمی‌کنند. البته من مردم خودمان را عرض می‌کنم، والا بعضی از ملّت‌های دیگر – مثل انگلیسی‌ها – هستند که مسابقات فوتبال را هم به کشت و کشتار تبدیل می‌کنند! ما به آن‌ها کاری نداریم. ملّت ما اهل اخلاق و معنویت و عاطفه است».(۷)

 

ایجاد فضای امید و اعتماد

با وجود آن‌که در عرصه دینداری و مخصوصاً عرصه سیاست، بین دین ودین‌دار، میان اسلام و مسلمان و میان انقلاب اسلامی و مسئولین تفاوت است، ولی در نگاه سطحی و در مقام عمل، افراد به ویژه جوانان تفاوتی بین دین اسلام و معیت دین‌داران جامعه و میان عملکرد مدیران و اصل نگاه انقلابی تفاوتی قائل نیستند. لذا برخی سعی دارند در مقام مدیر فاسد و یا رسانه مسموم، رفتارهای غلط برخی را برجسته کنند و اساس بستر مردم­سالاری دینی را با بی اعتماد کردن مردم از دین به ثمر نشانند. در بستر انتخابات نیز برخی آگاهانه و جاهلانه به گونه‌­ای رفتار می­‌کنند که اعتماد مردم نسبت به عملکرد مسئولین و ساختار برگزاری انتخابات مخدوش شود. لذا رهبر انقلاب از تمامی مردم دلسوز و مسئولین و نخبگان واقعی می خواهند که وظیفه خود را در ایجاد فضای سالم ایفا کنند: « انتخابات در پیش است، این انتخابات خیلی مهم است. نه خصوصِ این انتخابات، همه‌ی انتخابات‌ها مهم است، این هم از جمله مهم است. مردم وظائفی دارند؛ مسئولین، نخبگان وظائفی دارند. اولاً سعی شود اهمیّت و ارزش و عظمت انتخابات محفوظ بماند؛ معلوم باشد. مردم با امید و اعتماد به پای صندوق­‌ها بروند».(۸)

 

نقش گزینشگری مردم

در ساختار نظام سیاسی، سعی می­‌شود در عین این‌که تمام افراد معتقد به اصل نظام اسلامی، با نگاه‌ها و سلائق مختلف، بتوانند در عرصه سیاست حضور یابند. ولی برای مصونیت میدان سیاست از افراد خائن و ناکارآمد، به جز نهادهای امنیتی و نظارتی مانند شورای نگهبان، مردم نیز باید در مسیر تعیین صلاحیت­ها، بهترین ها را برای ورود به عرصه سیاست اعم از ریاست جمهوری و نمایدگی مجلس انتخاب کنند. لذا رهبر انقلاب در تبیین اهمیّت نقش مردم در فرآیند انتخابات می­فرمایند: « مردم با دقّت نگاه می‌کنند و در این قضایا، دوستان و دشمنان و خیرخواهان و بدخواهان خود را می‌شناسند. خیرخواه آن کسی است که فضا را با نشاط و با شور نگه می‌دارد و در عین حال با حرف‌های آرامش‌بخش خود، فضا را برای انتخابات آماده می‌کند تا مردم بیایند و در انتخابات شرکت کنند».(۹)

 

عدم تخریب اذهان عمومی

رهبر انقلاب عدم تخریب میان نامزدهای انتخاباتی و به ویژه عدم ترویج شایعه و تخریب اذهان عمومی را از وظایف محوری کاندیداها و ستادهای ایشان می‌­دانند و معتقدند: « نامزدهای محترمی که تاکنون نام‌نویسی کرده‌اند و مشغول تبلیغات و اظهاراتی هستند سعی کنند با انصاف عمل کنند. اثبات و نفی‌شان با توجه به حق و صدق باشد. چیزهائی را که انسان می‌شنود، باور نمی­‌کند که از زبان نامزدها و آن کسانی که دنبال این مسئولیت‌ها هستند، از روی صدق و صفا خارج شده باشد. گاهی انسان حرف‌های عجیب و نسبت‌های عجیبی می­‌شنود. این حرفها مردم را نگران می‌­کند؛ کسی را هم به گوینده‌ی این حرف‌ها دلبسته و علاقه‌مند نمی‌کند! نامزدهای محترم توجه داشته باشند: اذهان عمومی را تخریب نکنند. این همه نسبت خلاف دادن به این و آن، تخریب کننده‌ی اذهان مردم است؛ واقعیت هم ندارد؛ خلاف واقع هم هست».(۱۰)

رهبر انقلاب در بیانی دیگر، در کنار اصل عدم تخریب افکار عمومی، مراقبت از سوء استفاده دشمنان و رسانه­‌های بیگانه از رفتارها و عملکرد ایشان را نیز از دیگر وظایف کاندیداها در عرصه انتخابات و تبلیغات انتخاباتی مطرح نموده­اند: « گروه­‌های مختلف، جناح­های مختلف، سیاست­‌ها و جهت‌گیری­‌های مختلف، در مقابله با دشمن، باید با هم باشند و کاری نکنند که دشمن سوء استفاده کند. اختلاف سیاسی مانعی ندارد؛ اختلاف نظر مانعی ندارد؛ مبارزات انتخاباتی به شکل سالم، مانعی ندارد؛ اما خراب کردن یکدیگر، خراب کردن چهره‌ی کشور، خراب کردن ذهن مردم و چهره‌ی مسئولین دلسوز، اشکال دارد. ایجاد سؤال و ابهام در ذهن مردم، اشکال دارد. با وحدت و یکپارچگی، « کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ»، مثل یک دژ پولادین، در مقابل دشمن بایستید؛ مثل چند برادر در یک خانه. ممکن است دو برادر از یکدیگر کدورت و گله هم داشته باشند، اما در مقابل کسی که به خانه‌ی آن‌ها حمله می‌کند، دوش به دوش، باید در کنار هم بایستند. آحاد ملّت باید این گونه باشند».(۱۱)


 1. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات، مورخ: ۱۶/۰۲/۱۳۹۲٫ ‌
 2. بخشی از بیانات رهبر انقلاب، مورخ: ۱۸/۱۲/۱۳۹۰٫
 3. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات‌، مورخ: ۱۶/۰۲/۱۳۹۲٫
 4. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در مراسم دوازدهمین سالگرد رحلت امام خمینی(رحمه‌الله)، مورخ: ۱۴/۰۳/۱۳۸۰٫
 5. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم ابرکوه، مورخ: ۱۵/۱۰/‌۱۳۸۶٫
 6. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز ۱۹ دی، مورخ: ۱۹/۱۰/۱۳۹۰٫
 7. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از خانواده‌‌های ایثارگران، مورخ: ۳۱/۰۲/۱۳۷۶٫
 8. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار مردم قم در سالروز قیام نوزدهم دی‌ماه، مورخ: ۱۹/۱۰/‌۱۳۸۶٫
 9. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم، مورخ: ۱۳/۱۱/‌۱۳۷۸٫
 10. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در جمع مردم استان کردستان‌ در میدان آزادی سنندج، مورخ: ۲۲/۰۲/‌۱۳۸۸٫
 11. بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار زائرین و مجاورین حرم مطهر رضوی، مورخ: ۱۵/۰۱/۱۳۷۱٫

 


خروج
درباره شورا

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1357 و استقرار جمهوری اسلامی ایران، موضوع مشارکت مردم در عرصه‌های مختلف به عنوان نماد و تبلور عینی جمهوریت مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) و سایر مسئولان کشور قرار گرفت.   ادامه...

 

سروش ايتا اينستاگرام آپارات ايميل

آمار بازدید

 • بازديدکنندگان آنلاين : 2

 • بازديد کنندگان اين صفحه : 34500

 • بازديدکنندگان امروز : 518

 • کل بازديدکنندگان : 1423407

پیوندها